تبلیغات باعث شده ما دائم دنبال لباس و ماشین باشیم

تبلیغات باعث شده ما دائم دنبال لباس و ماشین باشیم

 

تبلیغات باعث شده ما دائم دنبال لباس و ماشین باشیم

شغلهایی داریم که ازشون متنفریم و فقط بخاطر اینه که بتونیم آشغالهایی رو بخریم که به هیچ دردمون نمیخورن!   – تایلر دردن ، فایت کلاب

Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need. – Tyler Durden, Fight Club

 

طی چند دهه اخیر شاهد تغییر کردن دید مردم در مورد بسیاری از چیزها هستیم ، در واقع می توان گفت با گذشت زمان و تغییر در چگونگی انجام تبلیغ، دیدگاه مردم در مورد مسایل مختلف نیز تغییر می یابد. تغییر دیدگاه انسان نسبت به یک موضوع می تواند نحوه برخورد انسان با آن را تغییر دهد.

زندگی انسان شامل زنجیره ای از انتخاب هایی است که سرنوشت او را رقم می زنند، بنابراین تغییر در یکی از این انتخاب ها می تواند نتیجه ای کاملا متفاوت را رقم زند. آدمهایی که راحت تر انتخاب می کنند زندگی راحت تر و شادتری نسبت به دیگر مشکل پسندان دارند. هرچه که به گذشته بنگریم متوجه خواهیم شد، در آن زمان مردم انتخاب های راحت تری نسبت به الان داشتند. همچنین در گذشته انسانها با نیاز های کمتری مواجه بودند.

بحث دیگر در مورد تبلیغات ، تکرار همیشگی آن است. به قول معروف “چیزی که برای انسان بسیار تکرار شود، تبدیل به یک باور برای او می شود” تکرار زیاد یک چیز باعث می شود که انسان حس کند واقعا نیازمند آن چیز است. حس طمع در انسان تقویت می شود. همه ما شاهد افرادی در زندگی خود هستیم که هیچ وقت نسبت به مسایل مادی خود قانع نبوده و همیشه خواهان ارتقا آنها هستند، از خانه و ماشین گرفته تا چیزهای جزیی و بی اهمیت..

حال تصور کنید این تبلیغات به شکلی هدفمند در جهت پیشرفت بشریت در کسب دانش و معرفت، گسترش کتاب خوانی، تبلیغ در مورد انسانیت، شیوه صحیح زندگی، احیا محیط زیست،حقوق حیوانات، کمک به همنوعان و … حرکت کند. اینجاست که انسان حس نیاز به این فعالیتها را در خود می بیند و حتی می تواند نسبت به ارتقا سطح آنها قانع نباشد و همیشه خواهان پیشرفت در این گونه موارد باشد. امید کمتری به گسترش این نوع تبلیغات است به این دلیل که این نوع فعالیتها کمتر پولساز و بیشتر وقت گیر هستند.

نتیجه این که تبلیغات بسیار بد است، در شرایطی که در جهت مثبت قرار گیرد و حجم تبلیغات مربوط به انسانیت بیشتر از مادیات و تجملات شود تبلیغات بسیار خوب است ، که اگر این چنین شود؟! واقعا می شود؟ زهی تفکر باطل زهی خیال محال..
1 پاسخ در تبلیغات باعث شده ما دائم دنبال لباس و ماشین باشیم

  1. مجتبی
    #

    بسیار عالی و تاثیر گذار بود

    Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *